Mám si vybrat kolagen nebo želatinu?
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Mám si vybrat kolagen nebo želatinu?
19.08.2021
Komentáře (0)

Mám si vybrat kolagen nebo želatinu?

Co je kolagen a jak vzniká?

Jaký je rozdíl mezi kolagenem a želatinou?

 Výživové vlastnosti

 Rozdíl v použití

Mám si vybrat kolagen nebo želatinu?

Kolagen z potravin

Pravděpodobně jste již slyšeli o kolagenu a želatině. Dostali jste doporučeno užívat jedno nebo druhé a teď nevíte, který produkt si vybrat? Jaký je vlastně rozdíl mezi kolagenem a želatinou? Tento článek uvede hlavní rozdíly a podobnosti mezi kolagenem a želatinou, a tím vám pomůže vybrat si produkt, který právě vy potřebujete.

Co je kolagen a jak vzniká?

Nejdříve trochu o kolagenu jako takovém, jelikož se jedná o bílkovinu nejhojněji zastoupenou v našem těle. Kolagen je tvořen dlouhým řetězcem aminokyselin, který vše drží pohromadě a dává sílu a strukturu pojivovým tkáním, jinak řečeno funguje jako takové “lepidlo”. Naše tělo tvoří kolagen z aminokyselin prolinu, glycinu, argininu, a hydroxyprolinu, které získáváme z jídla. Avšak některé aminokyseliny není jednoduché získat. Například hydroxyprolin najdeme převážně v jídle živočišného původu, který již není běžně zastoupeno v našem jídelníčku – klouby, chrupavky, kůže a některé orgány

Ano, naše tělo je schopno si produkovat vlastní kolagen z aminokyselin, které jíme. Bohužel existuje mnoho faktorů, které nám tuto produkci znesnadňují. Jedním z nich je například vliv věku, který je znát na naší kůži, bolavých kloubech či slabých vlasech a nehtech. 

Také nedostatek správné výživy nemusí být vždy znát na první pohled. I když člověk není nemocný, neznamená to, že netrpí akutním nedostatkem vitamínu C, který je nutný ke kvalitní produkci kolagenu v těle.

Jaký je rozdíl mezi kolagenem a želatinou?

Kolagenem je také označovaný doplněk stravy, kde kolagen prošel hydrolýzou pomocí enzymů. Celým názvem by se měl označovat jako hydrolyzovaný kolagen či kolagenové peptidy. Hydrolyzovaný kolagen je naštěpený kolagen na menší, snadno vstřebatelné molekuly.

Želatina je vlastně jedna z forem naštěpeného kolagenu. Štěpení probíhá ale pomocí varu, ne enzymů. Někdy se také označuje jako vařená forma kolagenu. Želatina je to, co vidíte, když uvaříte dobrý vývar. Přítomnost želatiny v pokrmech také názorně ukazuje pojivové vlastnosti kolagenu.

Aktuálně naleznete veškerý výběr kolagenů v naší nové sekci Kolagen a želatina.

Výživové vlastnosti kolagenu a želatiny

Z výše uvedené definice je patrné, že jak kolagen, tak želatina, jsou z výživového pohledu totožné. Obsahují stejné množství bílkovin a stejné aminokyseliny – v případě, že se jedná o kolagen a želatinu stejného původu. 

Rozdíl v použití kolagenu a želatiny

Želatina v práškové formě je rozpustná pouze v teplé až horké vodě, ale hydrolyzovaný kolagen se snadno rozpouští v jakékoli tekutině s jakoukoliv teplotou. 

Želatina rozpuštěná v tekutině po vychlazení tuto tekutinu želíruje, kolagen nikoliv. 

Kolagen je název pro bílkovinu v tkáních, zejména pojivových. Želatina je naštěpená forma kolagenu, stejně tak hydrolyzovaný kolagen. Z výživového hlediska jsou identické.

Mám si vybrat kolagen nebo želatinu?

Obojí obsahuje stejné aminokyseliny, které jsou vysoce vstřebatelné díky proběhlému štěpení. Co si vybrat tedy závisí na tom, k čemu, a jak chcete tyto zdroje kolagenu použít.

Hydrolyzovaný kolagen se více hodí jako doplněk stravy, protože má jednoduché použití. Můžete ho nasypat do čehokoliv např.  přidat do ranní kávy či dopoledního smoothie, nebo do těsta na palačinky, do kaše, do polévky, abyste zvýšili výživový profil stravy. Hydrolyzovaný kolagen je bez chutě. O tom, jaký kolagen si vybrat – zda mořského či hovězího původu -  se hovoří v dalším článku.

Želatina se naopak hodí, pokud ji chcete použít pro kulinářské účely nebo k výrobě doplňků stravy pro děti. Můžete vyrobit želatinové probiotické gumídky (je potřeba probiotickou část přidat až po rozpuštění želatiny a částečném vychlazení) či želé kostičky s hořčíkem nebo třeba vitamínem C. Pro mnoho dětí je také kolagen ve formě želírované dobroty jednodušší na servírování než hydrolyzovaný kolagen rozmíchaný ve vodě. Želatina v prášku není čistě bez chutě.

 

Pokud se rozhodujete mezi kolagenem a želatinou, zvažte jejich použití. Hydrolyzovaný kolagen se hodí jako doplněk stravy a želatina pro kulinářské účely.

 

Kolagen z potravin

Kolagen lze také získat z potravin, a to právě ve formě želatiny. Vývar z kostí, kloubů, chrupavek a kůže, či vaječný bílek jsou přirozeným zdrojem snadno stravitelného kolagenu. Pokrmy, ve kterých se využívá želatina – sulcy, aspiky, tlačenka. Pokud si zakládáte na domácí stravě, nejvhodnější variantou je právě dlouho tažený vývar, který vaříme z malých i velkých kostí, chrupavek a šlach. Ti statečnější si mohou chrupavky a šlachy následně rozmixovat a vrátit do vývaru.

Pokud ale potřebujete zdroj kolagenu akutně, doporučuji ve formě doplňku stravy, kde snadno můžete odhadnout i přijímané množství na rozdíl od výše zmíněných pokrmů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz