Terrapotheka | Zdraví z přírody
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Proč jíst vnitřnosti?
13.11.2020

Proč jíst vnitřnosti?

Ještě před padesáti lety si lidé cenili jater natolik, že se stala vyhledávaným podpultovým zbožím. V dnešní době se nejen játra, ale i ostatní vnitřnosti, dostala na okraj jídelníčku. Bohužel pro nás. Pokud se podíváme napříč všemi národnostmi a jejich kulturními zvyklostmi, zjistíme, že v minulosti stály vnitřnosti na pomyslném vrcholu superpotravin, kterých si všichni velmi považovali. Pojďme se společně podívat proč jsou vnitřnosti tolik ceněné a proč bychom je neměli vynechávat v našem jídelníčku.

Játra

Ačkoliv se játrům říká detoxikační orgán, množství živin z nich přímo tryská. Za zmínku rozhodně stojí kombinace mědi, železa a vitamínu A, která je klíčová především pro lidi trpící anemií. Dále v játrech najdeme vitamíny skupiny B (B1, B3, B6 a B12). Játra jsou specifická tím, že obsahují tzv. intrinsic factor, který významně napomáhá vstřebávání vitamínu B12. Mimo jiné jsou také kvalitním zdrojem bílkovin a dalších živin, jako jsou například aminokyseliny, cholin a další. Játra různých zvířat obsahují různé množství živin. Hovězí játra patří k nejkoncentrovanějším co se vitamínů a minerálů týče.

Srdce

I v srdci najdeme neuvěřitelné množství živin. V tomto případě se jedná o látky prospěšné především našemu vlastnímu srdci. Hovězí srdce je, mimo jiné,  jeden z nejbohatších přirozených zdrojů koenzymu Q10. Koenzym Q10 patří mezi významné antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před stárnutím buněk a jejich degenerací. Pomáhá nejen se správnou činností srdce, ale také mozku, či při boji proti rakovině nebo cukrovce. Uživatelé léků na snížení cholesterolu (statinů) by měli obzvláště dbát na jeho pravidelný příjem.

Ledvinky

Obsahují specifické bílkoviny, peptidy a další živiny, které jsou klíčové pro stavbu a regeneraci i našich ledvin. Ledvinky jsou také významným zdrojem vitamínu B12, jehož důležitost pozorujeme napříč celým tělem. B12 hraje roli nejen v krvetvorbě, ale také snižuje riziko vzniku neurologických vývojových vad v průběhu těhotenství, zlepšuje zdraví kostí, pokožky, nehtů a mysli. Kromě B12 a mnoha dalších živin zde také najdeme DAO enzym, který je důležitý především pro osoby trpící histaminovou intolerancí.

Brzlík

Brzlík nepatří zrovna k těm známějším orgánům, nicméně jeho funkce je pro naši imunitu velmi důležitá. Je totiž místem, kde vznikají T-lymfocyty, které napomáhají imunitě rozpoznávat vlastní tkáň od patogenů. Proto především lidé (a děti), kteří mají problém s vysokou nemocností a oslabenou imunitou, by měli brzlík zařadit do své stravy. Věděli jste, že se věkem brzlík zmenšuje a přeměňuje na na tukovou a pojivovou tkáň a tím tak ztrácí svou funkci?

A jak je to s kvalitou?

Abychom minimalizovali množství toxinů a pesticidů v mase, je důležité volit maso ze skotu chovaného a krmeného výhradně venku na čistých pastvinách, tzv. grass fed. Čím je skot při porážce mladší, tím je riziko nechtěných látek nižší. 

Pokud nejste fanoušky hovězích orgánů na svých talířích, nesmutněte. I v tomto případě jsou dostupné potravinové doplňky vysoké kvality. Množství živin je zajištěno velmi šetrnou metodou zpracování tzv. lyofilizací, což není nic jiného, vysušení mrazem. Velký výběr můžete nalézt zde.

Všechny orgány, které máme v nabídce
BIO hovězí játra v kapslích 180 kapslí
Ovčí brzlík s hovězími játry 180 kapslí

 

 

Zdroje

Brian Johnson, Liver King. “GRASS FED BEEF KIDNEY - $44.” Ancestral Supplements Grass Fed Beef Kidney Glandular [$44], ancestralsupplements.com/kidney.

Brian Johnson, Liver King. “GRASS FED Beef Liver - $36.” Grass Fed Desiccated Beef Liver [180 Capsules], ancestralsupplements.com/desiccated-liver.

Brian Johnson, Liver King. “Grass Fed Beef HEART - $38.” Grass Fed Beef Heart Glandular [$38] From New Zealand, ancestralsupplements.com/grass-fed-desiccated-beef-heart.

Brian Johnson, Liver King. “Grass Fed THYMUS EXTRACT - $58.” Thymus Glandular Extract - [$58] Per Bottle, ancestralsupplements.com/thymus-glandular-extract.

Caso, Giuseppe, et al. “Effect of Coenzyme Q10 on Myopathic Symptoms in Patients Treated With Statins.” The American Journal of Cardiology, vol. 99, no. 10, 2007, pp. 1409–1412., doi:10.1016/j.amjcard.2006.12.063.

Edwards, Dr. Ben, and Gale. “Toxic Iron and Ferroxidase, the Master Antioxidant.” The Weston A. Price Foundation, 22 Oct. 2020, www.westonaprice.org/health-topics/toxic-iron-and-ferroxidase-the-master-antioxidant/.

Goldman, Rena. “9 Things to Know About Thymus Extract.” Healthline, Healthline Media, 6 Oct. 2020, www.healthline.com/health/9-things-to-know-thymus-extract.

“Na Co Je Dobrý Koenzym Q10: Toto Jsou Jeho Kladné Účinky Na Vaše Zdraví!” Praktické Informace o Zdraví, Léčivech, Výživě a Kráse, cs.medlicker.com/1339-koenzym-q10-zdravi.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz