Vitamín D v medu
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. MiniBlog
  4. Vitamín D v medu
16.02.2022
MiniBlog

Vitamín D v medu

Tekuté zlato. Již starověcí Egypťané znali jeho blahodárné účinky a jako lék se objevuje napříč historií i kontinenty. O léčivých účincích byly napsány desítky  (možná  i stovky) prací a stále vznikají nové. 
 
Nám však padla do oka jedna z nejnovějších studií. Skupina vědců podrobila med analýze, která potvrdila výskyt několika forem vitamínu D. Například u formy 20(OH)D3 se nejedná o nějak obrovské množství 0,26 mcg/g (10 IU/g, cca 5 % DDD), ale protože se jedná o aktivní formu, můžeme říci, že je toto množství při nejmenším velmi zajímavé. 
 
Proč jsou aktivní formy tak zajímavé? Na to, aby se uložené D stalo aktivním, musí projít několika změnami. Poprvé v játrech a podruhé v ledvinách. Každá jednotlivá změna k sobě potřebuje arzenál dalších látek (mimo jiné i hořčík, který je nutný u obou přeměn). Pokud tedy přijmeme již aktivní formu, ostatní potřebné enzymy, vitamíny, minerály a mnohé další může tělo využít jinde.
 
Přičteme-li jej k ostatním výzmnamným potravinovým zdrojům vitamínu D, tedy oleji z tresčích jater a šťastným vejcím, můžeme tak významně ovlivnit svou hladinu D v organismu v průběhu zimních měsíců. 
 
A teď zpět do reality :). Běžně měřený vitamín D, kterého má naše populace nedostatek je neaktivní forma, která je uložena v játrech. Jeho postupné snižování je naprosto logické, protože jeho nejmasivnější doplnění nastane až v létě s příchodem intenzivnějšího sluníčka*. To, co je pro nás stěžejní, je hladina aktivních forem. Těch je několik desítek. Opět při troše štěstí a vůli lékaře se vytestuje jedna. 
 
*Ke zjištění intenzity záření a hrubý odhad námi vytvořeného D v pokožce bezvadně poslouží aplikace Dminder. Dle zkušeností lze za odpoledne načerpat i několik tisíc IU. Výhodou slunečního D je, že se jím nelze předávkovat, což nelze říci o podávání izolovaného vitamínu z lékárny. 
 
 
https://www.terrapotheka.cz/Omega-3-c7_0_1.htm
 
 
Kim T-K, Atigadda V, Brzeminski P, Fabisiak A, Tang EKY, Tuckey RC, Slominski AT. Detection of 7-Dehydrocholesterol and Vitamin D3 Derivatives in Honey. Molecules. 2020; 25(11):2583. https://doi.org/10.3390/molecules25112583
 
 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz