Hořčík - 12 nejčastějších otázek
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Často kladené otázky
  4. Hořčík - 12 nejčastějších otázek

Hořčík - 12 nejčastějších otázek

 

  1. Jaké formy Mg nabízíte?
  2. Mají vaše produkty nějaké přidané látky?
  3. Který Mg vybrat?
  4. Jaký je rozdíl mezi čistým glycinátem a glycinátem komplex?
  5. Kolik mám brát/ Jaké je dávkování?
  6. Jak si tedy spočítat svou denní potřebu hořčíku?
  7. Jsou nějaká omezení při braní hořčíku? Mg mi nesedí, co s tím?
  8. Lze se Mg předávkovat?
  9. Jak je to s přirozenými zdroji hořčíku v potravě?
  10. Mohou Mg děti?
  11. Umělé formy???
  12. Je potřeba doplňovat i něco dalšího společně s hořčíkem?

 

1. Jaké formy hořčíku nabízíte?

V naší nabídce naleznete pestrou škálu typů hořčíků pro orální i transdermální (skrze pokožku) podání v sypké i kapslové podobě. Pod privátní značkou Terrapotheka nabízíme hořčík malát,(bis)glycinát, (bis)glycinát komplex, hydroxid hořečnatý, chlorid hořečnatý a síran hořečnatý (epsomská sůl). Od ostatních značek naleznete i formu l-threonat hořečnatý. Směsi s hořčíkem, které obsahují také přidaný kofaktor najdete u Smige Morning  (s bórem) a Kirkman P-5-P (směs hořčíku a vitamínu B6).

 

 

2. Mají vaše produkty nějaké přidané látky?

Produkty značky Terrapotheka jsou kompletně čisté, tedy bez přidaných barviv, konzervantů či dalších plnidel. Kapslovane formy mají navíc pouze kapsli (z celulózy).

 

3. Který hořčík vybrat?

Výběr hořčíku je velmi individuální. Obecně můžeme říci, že forma glycinátu (sloučenina hořčíku a glycinu) je vhodná k večernímu podání, protože napomáhá k relaxaci a klidnějšímu spánku. Forma malát (sloučenina hořčíku a kyseliny malické) naopak má energizující efekt, proto je vhodné jej zařadit ráno. Horčík  taurát (sloučenina hořčíku a taurinu) je poměrně univerzální a lze jej brát v průběhu celého dne. Některé studie1 naznačují pozitivní vliv na krevní tlak. Formy chlorid a hydroxid hořečnatý slouží pro transdermální podání, tedy k aplikaci na pokožku. Chlorid hořečnatý je součástí tzv. hořčíkového oleje (podrobný návod na výrobu a poměry jsou uvedeny v návodu přiloženém v DIY sadě). Hydroxid hořečnatý je v zahraničí používaný jako laxativum (tzv. Milk of Magnesia), proto jeho podávání doporučujeme spíše na pokožku (prášek smíchejte s trochou vody a vzniklou kašičku aplikujte na plosky nohou). Pro ulevení od křečí či svalové únavy po zátěži je vhodné kombinovat malát a postřik hořčíkovým olejem.

Různé typy hořčíku a podávání se mohou společně kombinovat.

 

4. Jaký je rozdíl mezi čistým glycinátem a glycinátem komplex?

Glycinát hořečnatý čistý obsahuje pouze čistou sloučeninu. Komplex má ke glycinátu přidaný oxid hořečnatý, který zvyšuje celkový objem čistého hořčíku.

 

5. Kolik hořčíku mám brát?/ Jaké je dávkování?

Česká doporučení uvádějí 375 mg pro dospělého.  Faktem je, že tato hodnota uvádí minimální množství, které je potřeba přijmout, aby nevznikal deficit, ale již nereflektuje aktuální potřebu.

Lékařka Carolyn Dean (autorka knihy Zázrak jménem hořčík) uvádí, že je průměrná potřeba                 6 mg / 1 kg.

The Root Cause Protocol2 od Morleyho Robbinse uvádí rozpětí 5–10 mg / 1 kg, při čemž 5 mg se podává ve stavu bez psychické, fyzické či zdravotní zátěže. Naopak, na 10 mg cílíme ve chvílích, kdy řešíme vážnější komplikace.

 

6. Jak si tedy spočítat svou denní potřebu hořčíku?

Pokud chcete dodržovat legislativní   dávkování, stačí následovat jednotlivé instrukce uvedené na baleních. Pokud volíte alternativní dávkování, stanovené množství vychází z Vaší váhy, viz příklad.

názorná ukázka výživové tabulky

Při váze 65 kg a preferenci např. 7 mg hořčíku se jedná              o 455 mg hořčíku (65 x 7).

Bohužel, nedá se paušálně říci, kolik hořčíku by měl každý člověk brát. Jedná se o velmi individuální záležitost. I u jednoho člověka se může potřeba v průběhu času měnit, proto bychom se vždy měli řídit vlastním pocitem. Pokud cítíte, že „nefunguje“, tak přidat. Pokud Vám naopak dělá dobře menší množství, než se uvádí, nevadí, držte se toho.

 

Požadované množství nikdy nepodávejte najednou, rozdělte jej do několika menších dávek. Pokud si přejete podávat jen jeden typ (například glycinát večer), množství navyšujte pozvolna.

 

 

7. Jsou nějaká omezení při braní hořčíku? Hořčík mi nesedí, co s tím?

Pokud berete nějaké léky či trpíte chronickým onemocněním či onemocněním ledvin, vždy se poraďte se svým lékařem. Dále také, pokud berete léky na štítnou žlázu, je vhodné posunou podání hořčíku glycinátu o 4 hodiny od podání léku.

Když máte pocit, že Vám vybraný typ hořčíku nedělá dobře, vysaďte jej a po vymizení příznaků začněte s podáváním polovičního množství. Pokud se opět dostaví nějaké nežádoucí účinky, vyměňte jej za jiný typ.

 

8. Lze se Mg předávkovat?

Ano i ne. Nejčastějším problémem je návazný průjem, který vzniká podáním příliš vysoké dávky najednou. Řešením je snížit dávkování. Méně častým problémem je bušení srdce, které vzniká díky minerální nerovnováze s ostatními elektrolyty. Z tohoto důvodu také vřele doporučujeme doplnit svou rutinu o Koktejl pro podporu nadledvinek. Pokud budete postupovat dle instrukcí výše (bod č. 6), problémům předejdete.

Mezi riziková podání pro vznik nežádoucích účinků patří podání nitrožilně či klystýrem.

 

9. Jak je to s přirozenými zdroji hořčíku v potravě?

Hořčík je pro naše tělo nesmírně důležitý. Bohužel, jeho množství v potravě je kriticky nízké. I když budeme dbát na zařazení potravin bohatých na Mg, dost pravděpodobně to nepokryje naši potřebu, jelikož množství Mg v přirozeném zdroji závisí na množství Mg v půdě, kde se zdroj pěstoval. A protože je Mg citlivé na průmyslová hnojiva a pesticidy, půda se stává velmi chudou.

 

10. Mohou Mg děti?

Ano, i děti postupně spotřebovávají svou vrozenou zásobu hořčíku. Avšak zde bychom doporučili dávat přednost přirozeným formám (koupele v epsomské soli, iontové kapky či aplikace kašičky z hydroxidu hořečnatého), před těmi umělými.

 

11. Umělé formy???

Ano, sloučeniny typu malát, glycinát, taurát či treonát se nevyskytují přirozeně. Jsou vyrobeny laboratorně spojením 2 přirozených forem.

 

12. Je potřeba doplňovat i něco dalšího společně s hořčíkem?

Veškeré vitamíny i minerály fungují ve skupinách, které se navzájem podporují a doplňují. V případě hořčíku bychom doporučili obohatit stravu i o zdroje vitamínu B6 a popíjení minerálky Magnesie. Naopak, bychom se měli vyhnout podávání vápníku ve stejnou chvíli.

 

 

Obecné informace o hořčíku naleznete v tomto blogovém článku.


1."Magnesium taurate attenuates progression of hypertension and cardiotoxicity against cadmium chloride-induced hypertensive albino rats". Www.Ncbi.Nlm.Nih.Gov, 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6435948/. Accessed 5 Jan 2023.

2. "The Root Cause Protocol | Resources". Therootcauseprotocol.Com, 2023, https://therootcauseprotocol.com/resources/. Accessed 5 Jan 2023.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz