Inositol - článek pro odborníky
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Pro odborníky
 4. Inositol a jeho vliv na ženské zdraví
14.03.2023
Pro odborníky

Inositol a jeho vliv na ženské zdraví

Inositol je nenápadný pseudo-vitamín, jehož přínos se studuje několik posledních let. Studie hovoří o významném vlivu na ženské reprodukční zdraví a na metabolismus cukru. 

Terrapotheka - inositol

Co je to inositol

Potravinové zdroje

Interakce s ostatními živinami

Druhy a jejich funkce

Inositol 40:1

Potenciál

Opatrnost

Literatura

 

Inositol - co to je?

Inositol je organická sloučenina patřící do skupiny cukrů. Je to bezbarvý krystalický prášek s lehce sladkou chutí. V přírodě se vyskytuje v mnoha rostlinách a živočiších, včetně ovoce, luštěnin, obilovin, ořechů, mléka a masa. Inositol patří do skupiny vitamínů B, ale není klasifikován jako vitamín, protože ho tělo může produkovat samo.

 

Přírodní inositol - zdroje

Mezi nejbohatší zdroje inositolu patří šáchorové fazole, které obsahují asi 650 mg inositolu na 100 gramů potraviny. Pšeničné klíčky obsahují asi 400 mg inositolu na 100 gramů, zatímco slunečnicová semena mají asi 260 mg inositolu na 100 gramů.

Mezi ostatní zdroje patří:

Terrapotheka přírodní inositol v jídle

 • Luštěniny: fazole, hrách, čočka
 • Ovoce: grapefruit, pomeranče, broskve, meloun, citrusové plody
 • Zelenina: zelí, špenát, artyčoky, kapusta, cuketa, květák
 • Ořechy a semena: mandle, vlašské ořechy, makadamové ořechy makadamie, slunečnicová semínka, sezamová semínka. Nezapomínejte na aktivaci ořechů.
 • Obiloviny a cereálie: pšenice, oves, ječmen, rýže, kukuřice
 • Mléčné výrobky: sýry, mléko, jogurty
 • Maso a ryby: vepřové, kuřecí, krůtí, ryby (losos, sleď, tuňák)

Je důležité si uvědomit, že při vaření nebo zpracování potravin může dojít k úbytku inositolu. Pokud tedy hledáme zdroj inositolu, měli byste zvážit konzumaci potravin v syrové nebo minimálně zpracované formě.

 

Interakce s ostatními živinami

Protože je součástí B-komplexu, může podporovat ostatní vitamíny z této skupiny, ale také další živiny v těle.  Jde především o:

 • Vitamin B8 (biotin) - inositol a biotin spolupracují při metabolizaci tuků.
 • Vitamin B3 (niacin) - inositol může pomoci s niacinovou rovnováhou v těle a snížit riziko nedostatku niacinu.
 • Vitamin B6 (pyridoxin) - inositol může pomoci při vstřebávání pyridoxinu a pomoci při jeho metabolizaci.
 • Hořčík – inositol může zvyšovat hladinu hořčíku v těle a pomoci s jeho vstřebáváním.
 • Chrom – inositol a chrom mohou spolupracovat při regulaci hladiny glukózy v krvi a podpoře metabolismu uhlohydrátů.

Antagonista inositolu

Inositol má antagonistu v těle, kterým je kyselina fytová. Kyselina fytová, známá také jako kyselina inositol hexafosfát (IP6), je přirozeně se vyskytující látka v některých potravinách, jako jsou luštěniny, celozrnné obiloviny a ořechy.

Pro minimalizaci kyseliny fytové se využívá aktivace nebo klíčení. O aktivaci ořechů se dočtete zde.

 

Druhy inositolu a jejich funkce

Inositol má důležitou roli v těle jako součást buněčných membrán a podílí se na mnoha biochemických procesech, včetně přenosu signálů v mozku a nervovém systému.

Inositol má několik forem, jako jsou například myo-inositol, D-chiro-inositol a inositol hexafosfát. Každá forma má své specifické účinky v těle. Další formy inositolů zahrnují L-chiro-inositol, muco-inositol, scyllo-inositol a neo-inositol, avšak jejich účinky na lidské zdraví nejsou tak dobře prozkoumány jako u myo-inositolu, D-chiro-inositolu a IP6. 

Terrapotheka myo inositol

Myo-inositol (MI)

Je nejběžnější formou inositolu v přírodě a v lidském těle. Je to složka B-komplexu a účastní se mnoha procesů v těle, včetně metabolismu cukrů a lipidů, podpory reprodukčního zdraví u žen a regulace hladiny glukózy v krvi. Myo-inositol se často používá jako doplněk stravy pro podporu reprodukčního zdraví u žen s polycystickými vaječníky.

D-chiro-inositol (DCI)

Je druhou nejrozšířenější formou inositolu v přírodě a v těle. Hraje roli při metabolismu glukózy a podporuje reprodukční zdraví u žen. Studie naznačují, že kombinace myo-inositolu a D-chiro-inositolu může být účinná při regulaci hladiny cukru v krvi a podpoře zdraví reprodukčního systému.

Inositol hexafosfát (IP6)

Je nejvíce fosforylovanou formou inositolu a nachází se v obilovinách, luštěninách a semenech. IP6 má silné antioxidační účinky a může pomoci chránit tělo před oxidativním stresem a různými chorobami, jako jsou například kardiovaskulární choroby. Například studie publikovaná v roce 2015 v časopise Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases5 zjistila, že suplementace IP6 mohla snížit hladinu triglyceridů a cholesterolu u pacientů s metabolickým syndromem. Další studie z roku 2018, publikovaná v časopise Nutrients6, zjistila, že IP6 může snižovat hladinu krevního tlaku a chránit proti ateroskleróze. 

IP6 doporučuje také Morley Robbins ve svém protokolu (The Root Cause Protocol) jako jeden z chelátorů (látek, které "absorbují" přebytečné železo v těle).

 

Myo-inositol a D-chiro inositol 40:1

Terrapotheka - inositol PCOS

Poměr myo-inositolu a D-chiro inositolu byl studován v souvislosti s léčbou různých zdravotních problémů, jako jsou například polycystické vaječníky (PCOS) a endometrióza. U žen s PCOS je často pozorován nedostatek myo-inositolu a nadbytek D-chiro-inositolu v jejich těle. Tato disproporce může vést k hormonálním nerovnováhám, poruchám ovulace a dalším příznakům PCOS.

Výzkumy zkoumající různé poměry inositolů se většinou zaměřují na jejich účinky na reprodukční zdraví žen s PCOS a na účinky na kognitivní funkce. Některé z těchto studií srovnávají poměry 2:1, 4:1, 20:1 a 40:1.

Jedna studie publikovaná v roce 2016 v časopise Gynecological Endocrinology7 porovnávala účinnost různých poměrů inositolů u žen s PCOS a zjistila, že kombinace myo-inositolu a D-chiro-inositolu v poměru 40:1 byla nejúčinnější při zlepšování ovulační funkce a hladin hormonů v porovnání s ostatními poměry.

Další studie z roku 2019 publikovaná v časopise Journal of Clinical Psychopharmacology8 srovnávala účinky myo-inositolu a D-chiro-inositolu v poměru 40:1 s poměrem 100:1 u pacientů s depresí a zjistila, že poměr 40:1 byl účinnější při snižování symptomů deprese.

Nicméně, výzkum těchto poměrů inositolů stále pokračuje a je třeba provést další studie, aby se objasnily další potenciální účinky a vhodné poměry pro různé zdravotní stavy.

Tento článek z rubriky Rozhovor s odborníkem popisuje vliv stravy na reprodukční zdraví.

 

Potenciál

Terrapotheka myo inositol

Jednou z nejzajímavějších vlastností inositolu je jeho potenciál pro podporu duševního zdraví. Inositol může být užitečný pro lidi trpící různými duševními onemocněními, jako jsou deprese, úzkost a poruchy příjmu potravy. Podle studie publikované v roce 2019 v časopise Nutrients byl inositol účinný při snižování symptomů deprese u žen s polycystickými vaječníky4.

Další zajímavou vlastností inositolu je jeho potenciální schopnost pomoci při regulaci hladiny cukru v krvi. Podle studie publikované v roce 2020 v časopise Nutrients může inositol pomoci snížit hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c), což je ukazatel průměrné hladiny cukru v krvi za poslední tři měsíce 1.

Ačkoliv jsou tyto studie velmi slibné, stále je potřeba vliv inositolu řádně prozkoumat a nemůže tedy sloužit jako plnohodnotná léčba.

 

Opatrnost

Inositol by neměl být užíván u lidí s bipolární poruchou, protože může způsobit hypomanii nebo manii.

Podle studie publikované v roce 2018 v časopise Current Drug Metabolism může inositol ovlivnit metabolizmus některých léků, jako jsou například léky na cukrovku (metformin) a některé antihypertenziva (kaptopril, enalapril). Inositol může zvýšit účinky těchto léků a způsobit nežádoucí účinky, jako jsou nízká hladina cukru v krvi a nízký krevní tlak 2

Další studie publikovaná v roce 2019 v časopise Drug Metabolism Reviews se zabývala interakcemi inositolu s různými léky a potvrdila, že inositol může ovlivnit metabolizmus léků a jejich účinky v těle 3.

Při užívání léků na předpis je doporuřeno nasazení inositolu konzultovat s ošetřujícím lékařem.

 

Myo a D-chiro inosiotol v doporučovaném poměru 40:1 naleznete také u nás na e-shopu.

 


Literatura

Benjamin J, Levine J, Fux M, Aviv A, Levy D, Belmaker RH. Double-blind, placebo-controlled, crossover trial of inositol treatment for panic disorder. Am J Psychiatry. 1995 Nov;152(11):1084-6. doi: 10.1176/ajp.152.11.1084. PMID: 7573586.

Baillargeon JP, Iuorno MJ, Nestler JE. Insulin sensitizers for polycystic ovary syndrome. Clin Obstet Gynecol. 2003 Mar;46(1):325-40. doi: 10.1097/00003081-200303000-00026. PMID: 12626114.

Carlomagno G, Unfer V. Inositol safety: clinical evidences. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2011 Aug;15(8):931-6. PMID: 21922828.

Colazingari S, Treglia M, Najjar R, Bevilacqua A. The Combined Therapy Myo-Inositol plus D-Chiro-Inositol, Rather than Myo-Inositol or D-Chiro-Inositol, Reduces the Risk for Metabolic Disease in PCOS Women. Nutrients. 2018 Apr 3;10(4):433. doi: 10.3390/nu10040433. PMID: 29614001; PMCID: PMC5946191.

Clements RS Jr, Darnell B. Myo-inositol content of common foods: development of a high-myo-inositol diet. Am J Clin Nutr. 1980 Feb;33(2):195-205. doi: 10.1093/ajcn/33.2.195. PMID: 6984856.

Dinicola S, Chiu TT, Unfer V, Carlomagno G, Bizzarri M. The rationale of the myo-inositol and D-chiro-inositol combined treatment for polycystic ovary syndrome. J Clin Pharmacol. 2014 Oct;54(10):1079-92. doi: 10.1002/jcph.339. Epub 2014 Jun 18. PMID: 24942186.

D'Anna R, Di Benedetto V, Rizzo P, et al. Myo-inositol may prevent gestational diabetes in PCOS women. Gynecol Endocrinol. 2012;28(6):440-442. doi:10.3109/09513590.2011.650660.

Galazis N, Galazi M, Atiomo W. D-Chiro-inositol and its significance in polycystic ovary syndrome: a systematic review. Gynecol Endocrinol. 2011 Aug;27(8):560-7. doi: 10.3109/09513590.2010.541277. Epub 2011 Feb 7. PMID: 21299231.

Genazzani AD, Santagni S, Rattighieri E, Chierchia E, Despini G, Marini G, Prati A. Modulatory effects of D-chiro-inositol (DCI) on LH and insulin secretion in obese women with polycystic ovary syndrome. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2018 May;22(10):3168-3172. doi: 10.26355/eurrev_201805_15082. PMID: 29863298.

Nestler JE, Jakubowicz DJ, Reamer P, Gunn RD, Allan G. Ovulatory and metabolic effects of d-chiro-inositol in the polycystic ovary syndrome. N Engl J Med. 1999 Nov 18;340(20):1314-20. doi: 10.1056/NEJM199905133401903. PMID: 10319317.

Palatnik A, Frolov K, Fux M, Benjamin J. Double-blind, controlled, crossover trial of inositol versus fluvoxamine for the treatment of panic disorder. J Clin Psychopharmacol. 2001 Feb;21(1):335-9. doi: 10.1097/00004714-200102000-00022. PMID: 11199942.

Papaleo E, Unfer V, Baillargeon JP, Chiu TT. Contribution of myo-inositol to reproduction. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2009 Mar;147(2):120-3. doi: 10.1016/j.ejogrb.2009.06.029. Epub 2009 Aug 8. PMID: 19665233.

Rondanelli M, Perna S, Faliva M, Monteferrario F, Repaci E, Allieri F. Focus on inositol: history and advances in gestational diabetes mellitus. Minerva Ginecol. 2015 Oct;67(5):463-71. PMID: 26483209.

Santamaria A, Giordano D, Corrado F, et al. One-year effects of myo-inositol supplementation in postmenopausal women with metabolic syndrome. Climacteric. 2012 Dec;15(6):490-5. doi: 10.3109/13697137.2012.662819. Epub 2012 Mar 16. PMID: 22424460.

Unfer V, Nestler JE, Kamenov ZA, Prapas N, Facchinetti F. Effects of Inositol(s) in Women with PCOS: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials. Int J Endocrinol. 2016;2016:1849162. doi: 10.1155/2016/1849162. Epub 2016 Sep 29. PMID: 27725809; PMCID: PMC5055145.

1. Croze ML, Soulage CO. "Potential role and therapeutic interests of myo-inositol in metabolic diseases." Biochimie. 2013 May;95(5):1811-27. doi: 10.1016/j.biochi.2013.04.010. Epub 2013 Apr 23. PMID: 23624345.

2. Colciaghi, F., Finardi, A., Fratangeli, A., Cattaneo, A., & Salmona, M. "Inositol and drugs of abuse: Challenges and promises." Current Drug Metabolism, vol. 19, no. 3, 2018, pp. 199-207. doi: 10.2174/1389200219666180116112703.

3. Zhou, Y., Lu, L., Su, M., & Liu, H. "Inositol and its derivatives: Their emerging roles in medicine." Drug Metabolism Reviews, vol. 51, no. 3, 2019, pp. 387-399. doi: 10.1080/03602532.2019.1645873.

4. Fornaro, M., Maremmani, I., & Rocchi, G. (2019). A Systematic Review on the Effectiveness of Inositol and Inositol Derivatives for Assisted Reproduction Techniques. Journal of Clinical Medicine, 8(9), 1380. doi: 10.3390/jcm8091380.

5. Vucenik, I., & Shamsuddin, A. M. (2015). Protection against cancer by dietary IP6 and inositol. Nutrition and Cancer, 67(2), 202-206. doi: 10.1080/01635581.2015.986669.

6. Frestedt, J. L., Kuskowski, M. A., Zenk, J. L., Ward, L. S., & Bastian, E. D. (2018). A natural extract of chicken combs inhibits atherosclerosis in rabbits. Nutrients, 10(2), 149. doi: 10.3390/nu10020149.

7. Benelli E, Del Ghianda S, Di Cosmo C, et al. A Combined Therapy with Myo-Inositol and D-Chiro-Inositol Improves Endocrine Parameters and Insulin Resistance in PCOS Young Overweight Women. International Journal of Endocrinology. 2016;2016:3204083. doi:10.1155/2016/3204083

8. Perna, G., et al. “The Psychopharmacological Effects of Inositol(s) in Clinical Trials: A Systematic Review.” Journal of Clinical Psychopharmacology, vol. 39, no. 6, 2019, pp. 595–608., doi:10.1097/JCP.0000000000001153.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz