- Štítky blogu
- zdravé vlasy a pokožka
- vitamíny/minerály základní informace
- želatina / kolagen
- trávení
- zdraví
- hořčík
- B-vitamíny
- strava
- nejčastější otázky
- probiotika
- faq
- AC / adrenal koktejl
- ženské zdraví
- hovězí sušené orgány - benefity
- gut pro
- Smidge
- biotin / B7
- rozhovor
- dechová vlna
- dech
- benefity
- vývar
- blue ice
- rosita
- olej z tresčích jater
- clo
- zapomínání
- těhotenství
- bylinky
- kopřiva
- Customs
- paměť
- nootropika
- imunita
- nadledvinky
- hydratace
- bakterie
- jód
Jak pečovat o svou pokožku
Funkce pokožky
Pokožka má pro nás několik významných funkcí. Je to nejen náš obal, ale také zároveň největší orgán a první linie obrany vůči škodlivinám z našeho prostředí. Jak ji tedy udržovat v dobrém stavu, aby nám co nejdéle a nejlépe pomáhala?
Pojďme se podívat na podporu pokožky ze 2 stran. První bude výživa, protože jen správně vyživovaný orgán může dobře fungovat. Druhou stranou je ochrana pokožky samotné.
Výživa pokožky
Aby se mohla pokožka neustále obnovovat, potřebuje poměrně široké spektrum živin. Některé můžeme aplikovat zevně pomocí olejů či másel, které udržují naši pokožku vláčnou. Zároveň lze také pomocí másla uzamknout do pokožky vlhkost, a tím ji hydratovat. Avšak ne vše jde efektivně doplnit zevním podáním, proto bychom se měli zaměřit také na to, abychom v naší stravě obsáhli i ostatní živiny.
Jedním z nejdůležitějších pilířů je voda. Tělo se skládá ze 70 % vody, pokud jí máme nedostatek, tělo ji stahuje směrem k nejdůležitějším orgánům. Pokožka vysychá, ztrácí pružnost a svou obranyschopnost. Pro obnovu buněk je důležitý kolagen společně s vitamínem C, biotin, který podporuje přirozenou tvorbu kolagenu a retinol, který podporuje rychlost obnovy.
Nutno podotknout, že toto rozhodně nejsou všechny potřebné živiny. Dalšími potřebnými živinami pro zdraví pokožky je jód, zinek či další vitamíny B.
Lidské tělo je jako vesmír plný provázaných zákonitostí. Pokud vyjmeme či zvětšíme jedno vesmírné těleso, můžeme tím významně ovlivnit celkovou křehkou rovnováhu. Taktéž u lidského těla neexistuje žádná živina (vitamín či minerál chcete-li), která by neměla dopad na nějaké další. Problém vidíme v tom, že tento dopad nemusí mít vždy jen pozitivní efekt.
Ochrana pokožky, jejího mikrobiomu a non toxic přístup
Abychom pokožce co nejvíce ulehčili její život, můžeme ji aktivně ochraňovat. Denně zápolí s mnoha vlivy životního prostředí: nečistotami, alergeny a slunečním zářením. Tyto aspekty však můžeme významně ovlivnit.
Nečistoty lze samozřejmě omýt, ale zde musíme dbát na to, abychom si nešetrnými prostředky a přílišnou sterilitou nezničili přirozenou mikrobiom pokožky.
Nejhorší jsou pro pokožku alergeny. Těm přirozeným (pyl roztoči atd.) se můžeme vyhnout pouze omezeným způsobem, avšak můžeme významně ulevit od expozice umělých alergenů. Tyto se vyskytují všude kolem nás, jsou agresivní a bohužel, společensky neuznávané.
Řeč je o alergenech průmyslového původu. Nalezneme je prášcích na praní, hygienických i kosmetických prostředcích, a dokonce i v léčivech a potravinách. Každá jednotlivá složka je samozřejmě testována a vyhodnocena, do jaké míry a jak je škodlivá pro člověka. Nicméně aktuální legislativa funguje na principu, že látka je povolena, dokud se neprokáže opak. Toto může trvat i několik let. Zářným příkladem je například titanová běloba (oxid titaničitý) či loňská vycházející hvězda alergenů – hliník.
Významným problémem je tzv. koktejlový nebo kumulativní efekt, kdy nikdo nezkoumá potenciální křížené reakce, respektive opakované podání.
Touto opravu širokou problematikou se zaobírá spolek Svět non toxic, jehož cílem je právě osvěta o škodlivosti některých běžně se vyskytujících chemických složek.
Slunce je pro náš organismus velmi důležité. Je přirozeným zdrojem vitamínu D a roztáčí náš hormonální koloběh bdělosti a spánku (známý také jako cirkadiánní rytmus). Proto je pro lidské tělo důležité se slunci pravidelně vystavovat. Avšak i toto má své meze. Vlivem ultrafialového světla nevzniká jen vitamín D, ale také i volné radikály, které mohou stát za následným onemocněním kůže. Tyto volné radikály jsou vhodné neutralizovat antioxidanty. Přírodním nejsilnějším antioxidantem je astaxanthin. Také vitamín E hraje důležitou roli, jelikož jako jediný umí zastavit oxidaci mastných kyselin.
=================================================================
Literatura
"8 Best Vitamins and Supplements for Dry Skin". Www.Healthline.Com, 2023, https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-dry-skin. Accessed 15 Feb 2023.
"Dermatovenerologie". Is.Muni.Cz, 2023, https://is.muni.cz/el/med/jaro2020/VLDV7X1c/Langerova__kuze.pdf. Accessed 15 Feb 2023.
"Health Benefits of Biotin". Www.Healthline.Com, 2023, https://www.healthline.com/health/the-benefits-of-biotin#TOC_TITLE_HDR_1. Accessed 15 Feb 2023.
"Magnus Bruze, Eva Netterlid, and Ingrid Siemund.. Aluminum—Allergen of the Year 2022". Www.Liebertpub.Com, 2023, https://www.liebertpub.com/doi/10.1097/DER.0000000000000836. Accessed 15 Feb 2023.
"Proč se vyhýbáme aditivům v doplňcích". Www.Terrapotheka.Cz, 2023, https://www.terrapotheka.cz/Proc-se-vyhybame-aditivum-v-doplncich-b83555.htm. Accessed 15 Feb 2023.
"Protective effects of astaxanthin on skin deterioration". Pdfs.Semanticscholar.Org, 2023, https://pdfs.semanticscholar.org/55d8/8948fbb6c40012145d8181752b5282c71aba.pdf?_ga=2.21621947.1219287011.1575366018-822495634.1575366018. Accessed 15 Feb 2023.
"Svět non toxic". Svetnontoxic.Org, 2023, https://svetnontoxic.org/. Accessed 15 Feb 2023.