Proč potřebujeme jód?
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. MiniBlog
  4. Jód - účinky, deficit a jak jej doplnit
03.03.2023
MiniBlog

Jód - účinky, deficit a jak jej doplnit

Terrapotheka blog - zdroje jódu

 

Co je to jód?

Jaké účinky má jod na lidské tělo?

Nedostatek jódu?

Jaké jsou přírodní zdroje jódu?

Kolik jódu potřebujeme?

Na co si dát pozor při doplňování jódu?

Tekutý jód nebo jód v tabletách?

Literatura

 

Co je to jód?

Jód je esenciálním prvkem pro lidské tělo a hraje důležitou roli při tvorbě hormonů štítné žlázy, které ovlivňují metabolismus a růst.

 

Jaké účinky má jod na lidské tělo?

Udržuje zdravou paměť, pozornost a reakce.

Zajišťuje vyrovnané uvolňování a spotřebu energie.

Jod přispívá k normální činnosti nervové soustavy, která ovládá činnost všech orgánů v těle.

Působí příznivě na zdraví pleti.

Jod přispívá k normální tvorbě hormonů štítné žlázy a k normální činnosti štítné žlázy.

Jód přispívá k normálnímu růstu dětí.

Terrapotheka nedostatek jodu

Nedostatek jódu?

Jód je důležitý pro lidské tělo zejména kvůli jeho úloze při tvorbě hormonů štítné žlázy. Tyto hormony ovlivňují metabolismus a růst, a to nejen u dospělých, ale i u plodů a novorozenců. Nedostatek jodu v potravě může vést k hypotyreóze, což je stav, kdy štítná žláza nedokáže produkovat dostatek hormonů. Tento stav může mít negativní dopady na fyzický i duševní vývoj dítěte a může způsobit řadu zdravotních problémů u dospělých, jako jsou například únava, zvětšení štítné žlázy, poruchy metabolismu, suchá kůže, vypadávání vlasů nebo deprese.

 

Jód v potravinách

Mezi české významné zdroje jódu patří mléko a mléčné výrobky. V 1 litru konvenčního (čerstvého i trvanlivého) mléka nalezneme průměrně 200 mcg jódu 1. Množství jódu v mléku od volně pasených krav je závislé na sezoně a místě pastvy, jelikož jód je snadno vyplavován vodou.

Mezi nejbohatší přírodní zdroje se také řadí mořské ryby a plody moře. Rostlinnou variantou je vodní řasa kelp nebo skotská chaluha (Ascophyllum nodosum), kterou můžeme pohodlně přidávat do každého jídla.

Terrapotheka přírodní jód

Kolik jódu potřebujeme?

Potřeba jódu se mění s věkem. Průměrná denní potřeba jódu pro dospělého je 150 mcg, vyšší (až 250 mcg) pak očekáváme u těhotných a kojících. Děti do 10 let mají potřebu přibližně do 100 mcg. Tato množství jsou stanovena pouze jako minimální, při kterém nedochází k hypofunkci štítné žlázy. Naopak, vyšší množství bychom měli vždy konzultovat s odborníkem. Za toxické množství považujeme 15000 mcg. Tuto dávku bychom rozhodně neměli brát bez přímého dohledu odborníka.

 

Na co si dát pozor při doplňování jódu?

I jód má svého antagonistu (tedy látku, která snižuje nebo rovnou blokuje absorpci). V tomto případě se jedná o goitrogen, který nalezneme v brukvovité zelenině (brokolice, kapusta, řektvičky), sóje, třešních, mandlích, broskvích, lichořeřišnici či mace.

Terrapotheka - tekuty jod, jod v tabletach

Jód tablety nebo tekutý jód ?

Co se týká vstřebatelnosti, rozdíl v tekutém jódu (s jodidem amonným) či kapslím přírodního původu (chaluha Ascophyllumnodosum nebo kelp) není znatelný.

 


Literatura

 

1 "Iodine content in milk from market sources in Prague". Hygiena.Szu.Cz, 2023, https://hygiena.szu.cz/pdfs/hyg/2020/02/03.pdf. Accessed 21 Feb 2023.

"Jod". Www.Nzip.Cz, 2023, https://www.nzip.cz/clanek/1150-jod. Accessed 21 Feb 2023.

"Minerální látky – pokrytí denní potřeby". Www.Nzip.Cz, 2023, https://www.nzip.cz/clanek/1143-mineralni-latky-pokryti-denni-potreby. Accessed 21 Feb 2023.

" Written by WebMD Editorial Contributors. Health Benefits of Iodine". Www.Webmd.Com, 2023, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-iodine. Accessed 21 Feb 2023.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz