Terrapotheka | Zdraví z přírody
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. MiniBlog
 4. Kyselina listová - folát - vitamín B9
02.05.2023
MiniBlog

Kyselina listová - folát - vitamín B9

 

vitamín B9 - kyselina listová - folát

Obsah

Zdravotní tvrzení

Formy

Kolik potřebujeme?

Nedostatek

Nejvýznamnější zdroje folátu

Důvod nedostatku

Literatura

 

Zdravotní tvrzení

 • Folát se podílí na procesu dělení buněk, který ve zvýšené míře probíhá v těhotenství
 • Folát přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
 • Podporuje správnou funkci imunitního systému
 • Folát přispívá k normální psychické činnosti, zahrnující schopnost koncentrace, učení, paměti a myšlení. 
 • Folát přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu, přičemž homocystein je aminokyselina, která v lidském organismu vzniká přirozeně z jiné aminokyseliny
 • Folát přispívá k normální syntéze aminokyselin
 • Folát přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství
 • Folát se podílí na normální krvetvorbě.
 • Doplňkový příjem kyseliny listové zvyšuje u těhotných žen hladinu folátu. Nízká hladina folátu u těhotných žen je rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu.
  • Tohoto příznivého účinku lze dosáhnout při doplňkovém denním příjmu kyseliny listové 400 mcg v době nejméně od jednoho měsíce před početím a do tří měsíců po početí.
    

Formy

Folic acid - kyselina listová

 • Syntetická forma, která se v těle přetvoří na folát.
 • Pokud má člověk nedostatek enzymu přetvářejícího kyselinu listovou na folát, přeměna je neefektivní či vůbec žádná

Methyl-folate – folát

 • Forma vyskytující se v potravinách, vhodná především pro lidi s problémy s methylací či s genetickou poruchou.

Folinic acid – kyselina folinová

 • forma folátu vyskytující se v potravinách.

Živiny, které podporují folát v těle

Folát v těle vyžaduje různé živiny, aby mohl správně fungovat. Vitamíny skupiny B, včetně B1, B2, B3, B5, B6 a B12, vzájemně spolupracují na procesu methylace, který je klíčový pro metabolizaci folátu v těle 4.

Kromě vitamínů skupiny B pomáhají folátu také další důležité živiny, jako je železo, fosfor, síra, hořčík, draslík a zinek, které podporují jeho celkový metabolismus.

Kyselina listová - denní dávka

Jednotlivá doporučení potřeby vitamínu B9 se liší napříč autoritami a kontinenty.

Aktuální doporučení RHP pro Evropu je 200 mcg folátu pro dospělého.

V případě, že se žena plánuje těhotenství či je v prvním trimestru, lékař doporučuje vyšší množství folátu, než je běžná RHP. Tato praxe je naprosto běžná, avšak doporučené množství závisí na znalostech odborníka, obvykle však 400 mcg.

Když chybí kyselina listová

Když se řekne "nedostatek folátu", mnoho z nás si představí pouze nějakou formu anémie. Ale co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno, jde o stav, kdy máte v těle méně červených krvinek, než by mělo být, a ty jsou větší, než by měly být. To může vést k pocitu únavy, slabosti a zadýchávání se při námaze. Navíc může způsobit bledost, či dokonce nepravidelný srdeční tep.

Folát je mimo jiné potřebný k prevenci defektů neurální trubice v průběhu vývoje plodu. Tyto defekty jsou drtivou kategorií vrozených vad, které zahrnují otevřený kýl a anencefalie.

Nejvýznamnější zdroje folátu

přírodní zdroj kyseliny listovéJakýkoliv druh jater 

Cizrna a fazole (kidney - červené, lima  - bílé , soy - sójové, mungo, černé, and pinto)

Pórek, špenát, brokolice

Tebi - lahůdkové droždí

Vitamin obsažený v játrech je stabilní i při mrazení nebo vaření. Nicméně, toto neplatí pro vitamín B9 obsažený v zelenině a luštěninách, který se snadno rozpouští ve vodě během vaření. Proto se doporučuje mýt zeleninu před nakrájením a vařit ji šetrně, ideálně v páře, aby se minimalizoval ztrátu tohoto vitaminu. Konzervovaná nebo mražená zelenina také obsahuje méně vitamínu B9. Klíčení fazolí po dobu čtyř dnů může zvýšit obsah folátu až pětkrát.

Nedostatek kyseliny listové - důvody

 • Alkohol a kouření
 • Nemoci zažívacího traktu, které ovlivňují absorbci živin
 • Léky
 • Genetické mutace - nejznámější je MTHFR, avšak mutací, které ovlivňují vstřebávání kyseliny listové a jeji metabolismus je více.

Antagonisté

Určité látky mohou v těle narušovat funkci vitaminu B9, známého také jako kyselina listová nebo folát. Tyto látky se nazývají antagonisté folátu. Mezi nejznámější antagonisty folátu patří methotrexát, pyrimethamin, trimethoprim a sulfonamidy.

Methotrexát1 je lék používaný při léčbě rakoviny a potlačování imunitního systému. Jeho účinek spočívá v narušení procesu tvorby DNA, což může zabránit růstu a dělení rakovinných buněk.

Pyrimethamin2 a trimethoprim jsou léky používané k léčbě malárie a infekcí způsobených bakteriemi. Tyto léky fungují tím, že narušují tvorbu kyseliny listové, což zabraňuje tvorbě nových buněk malárie nebo bakterií.

Sulfonamidy3 jsou také léky používané k léčbě infekcí způsobených bakteriemi. Tyto léky fungují tak, že blokují tvorbu kyseliny listové, což brání růstu a množení bakterií v těle.

 


Literatura

[1] Mahdy, E. M. E., & Samaha, D. (2017). Methotrexate: Pharmaceutical formulation, challenges and newer drug delivery systems. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences, 9(5), 1-12.

[2] Nirmalan, N., & Hughes, R. (2013). Trimethoprim-sulfamethoxazole therapy in the management of infections. Journal of Pharmacy Practice, 26(2), 154-160.

[3] Barillo, D. J. (2011). Sulfonamides. In Kucers' the use of antibiotics: a clinical review of antibacterial, antifungal, antiparasitic, and antiviral drugs (pp. 1451-1466). CRC Press.

[4]Bailey, L. B., & Gregory, J. F. (1999). Folate metabolism and requirements. Journal of Nutrition, 129(4), 779–782. doi: 10.1093/jn/129.4.779

"Folate deficiency - causes, symptoms, diagnosis, treatment, pathology - YouTube". Www.Youtube.Com, 2023, https://www.youtube.com/watch?v=ADKz3pdf_5Q&ab_channel=OsmosisfromElsevier. Accessed 24 Apr 2023.

Ball, G. F. M. (2006). Vitamins: Their role in the human body. John Wiley & Sons.

Bailey, L. B., Stover, P. J., McNulty, H., Fenech, M. F., Gregory, J. F., Mills, J. L., ... & Pfeiffer, C. M. (2015). Biomarkers of Nutrition for Development—Folate Review. Journal of Nutrition, 145(7), 1636S-1680S.

Gregory, J. F. (2008). Folate bioavailability: food fortification and beyond. The American Journal of Clinical Nutrition, 88(2), 348-357.

"Kyselina listová". Www.Wikiskripta.Eu, 2023, https://www.wikiskripta.eu/w/Kyselina_listov%C3%A1. Accessed 24 Apr 2023.

National Institutes of Health. "Folate." MedlinePlus, U.S. National Library of Medicine, 22 Apr. 2021, https://medlineplus.gov/folate.html.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz