Přírodní úleva od příznaků perimenopauzy
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rozhovor s odborníkem
  4. Přírodní úleva od příznaků menopauzy

Přírodní úleva od příznaků menopauzy

Perimenopauza dokáže znepříjemnit život mnoha ženám. Naštěstí však existují metody a bylinky, které mohou od příznaků ulevit. Které to jsou? To se dočtete v našem novém minirozhovoru s Janou Dell-Plotnárkovou. 

Co je to vlastně menopauza a perimenopauza? menopauza - bylinky

Jaké jsou její nečastější příznaky? 

Má (peri)menopauza vliv na náš psychický stav? 

Co jsou to fytoestrogeny a jak mohou pomoci při zmírnění příznaků (peri) menopauzy?  

Mohou alternativní metody jako je jóga nebo meditace pomoci při řešení příznaků (peri) menopauzy?  

Jaké jsou nejúčinnější byliny, rostlinné extrakty a doplňky stravy pro zmírnění symptomů (peri) menopauzy?  

Jaké jsou nejnovější trendy a objevy v přístupu k (peri)menopauze a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?  

Medailonek

Jana Dell-Plotnárková je úžasná osoba, která se ve své praxi věnuje celostní a funkční výživě. Její hlavní specializací je terapeutická dieta GAPS, kterou se s nadšením zabývá. Navíc, Jana spojuje své znalosti v této oblasti s tradiční čínskou medicínou, praktickou homeopatií a technikou NAET na odbourávání alergií, které studovala. 

Co je na Janě opravdu úžasné, je to, že si navíc velmi ráda vaří. Rozhodla se tedy sdílet své skvělé recepty a kuchařské dovednosti se světem. Na jejím blogu najdete nejen spoustu skvělých GAPS, nízkosacharidových a Paleo receptů, ale také spoustu užitečných informací o terapeutické dietě. Její recepty jsou nejen zdravé a léčivé, ale také lahodné a chutné. GAPS dieta - Jana Dell-Plotnárková

Co je to vlastně menopauza a perimenopauza?  

Menopauza je trvalá ztráta menstruačního cyklu. Toto období začíná jeden rok po posledním menstruačním krvácení. V běžném hovorovém jazyce se tento termín (chybně) používá pro poslední krvácení nebo pro období vedoucí k ukončení menstruačního cyklu. Období pro mnoho žen velmi nepříjemné a náročné, které se však správně nazývá perimenopauza.  

 Perimenopauza je období „okolo“ nebo před menopauzou, je to období hormonálních změn vedoucích k menopauze (tedy ukončení menstruačního cyklu a období postmenopauzy). Toto období začíná dva až dvanáct let před samotnou menopauzou.  

Jaké jsou nečastější příznaky (peri) menopauzy? 

 Jak jsme si již vysvětlily v první otázce, to, co většinu žen zajímá nejsou příznaky samotné menopauzy, tedy ukončení menstruačního cyklu, protože toto období je v podstatě čas, který ženy často popisují jako úlevu, a odeznění nepříjemných příznaků.  

I po menopauze se samozřejmě mohou objevit návaly horka, snížené libido, bolestivý pohlavní styk, inkontinence moči, záněty močového měchýře, váhový přírůstek, osteoporóza. Zde se tedy podíváme na příznaky perimenopauzy (období vedoucí ke ztrátě menstruace)  

 Příznaků může být velké množství, toto jsou ty nejčastější: 

  • Silné a/ nebo dlouhé menstruační krvácení 
  • Zkracující se menstruační cyklus 
  • Napětí a bolest prsou 
  • Poruchy spánku
  • Křeče při menstruaci
  • Noční pocení
  • Migrény, bolesti hlavy
  • Zhoršené PMS 
  • Nárůst tělesné hmotnosti
  • Výkyvy nálady, nervozita 

Ne každá žena pocítí všechny zmíněné příznaky. Příznaky se mohou objevit pozvolna nebo naopak velmi náhle. A samozřejmě nemusíte pociťovat příznaky žádné, pak patříte mezi šťastné ženy.  

Pokud se změny dostaví je důležité si dopřát dostatek klidu, odpočinku a hledat cesty, jak jednotlivé příznaky eliminovat. O tom si povíme později.  

menopauza

Má (peri)menopauza vliv na náš psychický stav? Jak se s tím vypořádat?  

 Je logické že když se dostaví nepříjemné příznaky, zmíněné výše, že se tyto změny projeví i na našem psychickém stavu. Žena je v období perimenopauzy mnohem zranitelnější, je dobré zvolnit, ubrat na pracovním tempu, požádat o pomoc v domácnosti. Ubrat na výkonu a místo toho si zajít na jógu, masáž, prostě se hýčkat a pečovat o sebe trochu víc. Pomáhá také omezit alkohol, starejte se o střevní mikrobiom, doplňujte hořčík.  

 Co jsou to fytoestrogeny a jak mohou pomoci při zmírnění příznaků (peri) menopauzy?  

 Fytoestrogeny jsou přírodní látky podobné estrogenům, které najdete například v luštěninách, lněném semínku, obilovinách a zelenině. Fytoestrogeny blokují receptory estrogenu a zrychlují tak metabolismus estrogenu.  

V tomto období může v těle být nadbytek estrogenu, a tak je urychlení metabolismu nápomocné k jeho odstranění. 

Náš tip: Jetel luční je známý pro svůj obsah fytoestrogenů.

hrmonalni joga

Mohou alternativní metody jako je jóga nebo meditace pomoci při řešení příznaků (peri) menopauzy 

Jednoznačně! 

Jak jsem již zmiňovala, v tomto období je důležité zpomalit, hýčkat se a věnovat čas péči o sebe samou. Eliminace stresu vede k viditelné úlevě příznaků u velké většiny žen, a tak s chutí do toho!  

Zde naleznete rozhovor o hormonální józe a jejích přinosech pro ženské tělo.

 Jaké jsou nejúčinnější byliny, rostlinné extrakty a doplňky stravy pro zmírnění symptomů (peri) menopauzy?  

Jedním z nejcennějších doplňků v tomto období je hořčík, uklidňuje mozek, podporuje kvalitní spánek.  

Nápomocná může být i Ašvaganda, protože zmírňuje odezvu na stres, pomáhá tedy při úzkostech a podporuje kvalitu spánku.  

Cicimek je bylinné sedativum, které se používá v perimenopauze k celkovému zklidnění. 

Taurin  je aminokyselina, která zklidňuje mozek a stabilizuje osu HPA1. 

Nápomocný může být také vitamín B6, který je skvělý při zhoršené, PMS a náhlých změnách nálad.  

V případě velmi silného krvácení je skvělé používání kurkumy, její efekt je stejný jako byste užívala ibuprofen, pomáhá tedy i na bolestivé křeče.  

Doplňovat můžete i játra, ať už ve stravě nebo v podobě lyofilizovaných jater v kapsli, opět vhodné při únavě, silném krvácení.  

Pokud hledáte bylinné preparáty, volte kvalitní, ideálně na míru připravené produkty od kvalifikovaného terapeuta nebo bylináře.  

HPA je zkratka pro hypotalamo-hypofyzární-adrenální osu. Tato osa zahrnuje hypotalamus, hypofýzu a nadledviny. Hypotalamus produkuje hypotalamické hormony, které ovlivňují činnost hypofýzy, která zase produkuje hormony, včetně hormonu ACTH. ACTH stimuluje nadledviny k produkci kortizolu, který reguluje stresovou odpověď. Dlouhodobá aktivace HPA osy může mít negativní vliv na zdraví a přispět k různým zdravotním problémům.

cicimek

Jaké jsou nejnovější trendy a objevy v přístupu k (peri)menopauze a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?  

 Stejně jako u každého jiného stavu i zde je důležité, než sáhnete po doplňcích a jiných lécích podívat se na stravu. K lepšímu metabolismu estrogenu pomáhá abstinence alkoholu, u silného krvácení pomůže vynechání mléčných výrobků a u všech zmíněných potíží pomůže zdravá, doma připravená strava. Jezte opravdové jídlo, vynechte průmyslově zpracované produkty a pečujte o svůj mikrobiom. To samotné přispěje k pohodovějšímu průběhu perimenopauzy.  

Perimenopauza je často nazývaná druhou pubertou, často mnohem divočejší než ta první.  

Posední studie opravdu poukazují na to, co již bylo v tomto článku opakovaně zmíněno. Berte toto období jako připomínku, že se o sebe musíte opět začít starat, věnovat si čas na odpočinek. Děti už jsou často větší a vy můžete opět hledat koníčky i pro sebe samu, požádat rodinu o pomoc z domácnosti a být na sebe hodná.  

Podrobněji si můžete o této problematice přečíst v knize Jak si zlepšit menstruační cyklus. 

Další zajímavé články o ženském zdraví naleznete v této záložce.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz