- Štítky blogu
- zdravé vlasy a pokožka
- vitamíny/minerály základní informace
- želatina / kolagen
- trávení
- rozhovor
- zdraví
- B-vitamíny
- hořčík
- strava
- nejčastější otázky
- AC / adrenal koktejl
- faq
- imunita
- probiotika
- hovězí sušené orgány - benefity
- gut pro
- Smidge
- biotin / B7
- ženské zdraví
- clo
- dechová vlna
- dech
- benefity
- vývar
- blue ice
- rosita
- olej z tresčích jater
- zapomínání
- těhotenství
- bylinky
- kopřiva
- Customs
- paměť
- nootropika
- nadledvinky
- hydratace
- bakterie
- jód
- Úvod
- Blog
- Často kladené otázky
- Probiotika - nejčastější otázky
Probiotika - nejčastější otázky
V souvislosti s probiotiky se na nás pravidelně obracíte s několika otázkami. Zde je souhrn těch nejčastějších.
Jaká probiotika si mám vybrat?
Toto je bohužel velmi individuální. Specifický zdravotní stav vyžaduje specifická probiotika. Ačkoli existují i poměrně univerzální směsi, nemusí nutně pomoci. Ba naopak, v některých případech mohou k horšímu stavu i přispívat. Proto je vhodné typ probiotik konzultovat.
Celou naší nabídku s podrobnými popisky naleznete zde. V tomto článku naleznete podrobné informace k jednotlivých kmenům probiotik značky Smidge.
Jakým způsobem probiotika odesíláte?
Probiotika jsou citlivá na změny teplot, především těch vyšších. Proto balíčky s probiotiky zasíláme jen v pondělí, úterý a ve středu, aby bylo zaručeno jejich dodání do konce týdne, čímž se snažíme eliminovat výskyt balíku kdesi v depu přes víkend. Lze zaslat jen kurýrní službou či Českou poštou.
Jak jsou probiotika zabalena a chráněna při přepravě?
Při teplotách vyšších (nad 25 stupňů) jsou probiotika pečlivě zabalena do vlněné vložky. Vlna slouží jako skvělá přírodní izolace, která je 100% biologicky odbouratelná. Dále je balíček doplněn o chladící vložku a výplňový materiál, který omezí pohyb věcí v krabici. V průběhu doručení samozřejmě chladící vložka rozmrzne, ale to není na závadu, má zaručit to, aby se probiotika neohřála nad pokojovou teplotu.
Jakým způsobem probiotika skladovat?
Svá probiotika uchovávejte v lednici ve stabilní teplotě. Pokud si je přejete přesypat (například rozdělit), druhou skleničku nejdříve vyvařte a nechte řádně vyschnout. Dbejte na to, aby víčko vždy řádně těsnilo. Je vhodné přidat několik absorbentů vlhkosti, protože vlhkost probiotikům absolutně nesvědčí.
Jakým způsobem máte probiotika uskladněna ve vašem skladu?
Dbáme na správné skladovací podmínky celého našeho sortimentu. Proto jsou všechna probiotika skladována v lednici tak, jak doporučuje výrobce.
Co když mi probiotka zhrudkovatí nebo ztvrdnou?
Zhrudkovatění je způsobeno vyšší vlhkostí, která je pro probiotika nejméně žádoucí. Pro udržení sypkého stavu můžete vyzkoušet několik babských rad, jednou z nich je například uzavřít lahvičku s probiotiky do sáčku s trochou rýže. Také dbejte na to, aby dávkovací lžička byla absolutně suchá (neumývejte ji těsně před použitím). Ačkoliv se po změně znepříjemní dávkování, probiotika jako taková jsou v pořádku a fungují.
Co když mi probiotika přemrzla?
Naše probiotika jsou zpracovaná metodou lyofilizace, tzn. jsou sušená mrazem, takže přemrznutí jim nevadí.
Co když nechám stát probiotika na lince v pokojové teplotě?
Dlouhodobé vyšší teploty probiotikům nesvědčí. Není to však myšleno tak, že by byla okamžitě znehodnocená a na vyhození. Vlivem teploty se může snížit potence (CFU), čímž se může jejich účinnost neparně snížit. Řešením je vyšší dávkování.
Mám doma probiotika po expiraci. Musím je vyhodit?
To rozhodně nemusíte! Expirace je pouze datum, do kterého výrobce garantuje výši CFU, tedy množství bakterií. Samozřejmě vztahuje se pouze na situaci, kdy jsou správně skladována. Pokud došlo ke špatnému skladování, expirace se zkracuje. Opět to neznamená, že by se probiotika musela vyhodit. Pouze je snížená účinnost, kterou lze napravit vyšším dávkováním.
Jak mám probiotika dávkovat?
Vždy je nutné začít s dávkováním postupně. U citlivých jedinců a malých dětí hovoříme o množství několika zrníček. Pokud jsou probiotika dobře snášena alespoň týden, můžeme druhý týden přidat dvojnásobné množství. Tuto dávku budeme dávat obden, dny mezi tím udržujeme původní dávku. Následující týden zvýšíme původní, první, dávku na stejné množství a 1 až 2 týdny udržujeme. Následující týdny postupujeme stejným způsobem, jen dávku nezdvojnásobujeme, ale přidáváme cca ¼ té poslední dávky. Dávky zvyšujeme tak dlouho, dokud nenastane požadovaný efekt, nebo se neprojeví příznaky vysokého dávkování (nejčastěji průjem).
Příklad dávkování pro citlivé:
- týden – množství na špičku párátka každý den (u extrémně citlivých jedinců obden)
- týden – 2 špičky párátka (odhadem ¼ nejmenší odměrky) střídat s 1 špičkou párátka
- týden – každý den ¼ nejmenší odměrky
- týden – cca ⅓ odměrky střídat se ¼ odměrky
Po nasazení probiotik mám průjem / vyrážku / bolení břicha, zkrátka mi není dobře.
Nejspíše netolerujete Vámi nasazené množství. Doporučujeme probiotika vysadit do té doby, než vymizí příznaky a následně postupovat dle popisu uvedeného výše.
Pokud jsme se netrefili odpovědí do Vaší otázky, neváhejte se na nás obrátit pomocí komentáře zde, nebo na chatu FB Terrapotheka.