- Štítky blogu
- zdravé vlasy a pokožka
- vitamíny/minerály základní informace
- zdraví
- rozhovor
- B-vitamíny
- ženské zdraví
- želatina / kolagen
- trávení
- strava
- nejčastější otázky
- hořčík
- probiotika
- imunita
- olej z tresčích jater
- faq
- AC / adrenal koktejl
- hydratace
- hovězí sušené orgány - benefity
- nadledvinky
- oči
- jód
- biotin / B7
- dechová vlna
- dech
- benefity
- bakterie
- vývar
- těhotenství
- Smidge
- gut pro
- bylinky
- nootropika
- zapomínání
- cobalamin/B12
- Úvod
- Blog
- Rozhovor s odborníkem
- Strava a její vliv na plodnost
Strava a její vliv na plodnost
Vliv stravy na plodnost - před otěhotněním
Strava v průběhu těhotenství a vývoj miminka
Strava po porodu a v šestinedělí
Odkazy s alternativou ve formě suplementu
Tentokrát jsme se rozhodli Vám přinést zajímavý rozhovor s Karolínou Tomaides na téma výživa a její vliv na reprodukční zdraví. Pojďme si nejdříve Karolínu Tomaides představit.
Jsem průvodce celostního přístupu ke zdraví, studentka 2.ročníku klinické naturopatie, kurzu konzultanta amerického Root cause protocol a několika dalších amerických holistických kurzů. Této oblasti jsem se začala intenzivně věnovat před 4 lety, kdy jsem řešila především své vlastní chronické problémy. Nyní s kolegyní tvořím pravidelné webináře o různých tématech týkajících se zdraví, tvořím programy a různé informační materiály. Mým cílem je především co nejvíc přispět k tomu, aby lidé znovu přebrali své zdraví vědomě do svých rukou a byli co nejlépe informovaní o tom, co jejich zdraví prospívá a naopak škodí a dle toho mohli sami v životě konat. Baví mě knihy, cestování, příroda, hudba a jsem velkým milovníkem kvalitní kávy!
Vliv stravy na plodnost - před otěhotněním
V dnešní době se čím dál, tím víc začíná brát zřetel na vliv stravy na zdravotní stav. Víme, že skladbou stravy lze do jisté míry ovlivnit například ekzém či psychické zdraví. Jaký význam má kvalita a složení stravy pro ženu, která plánuje těhotenství?
Význam stravy v prekoncepční péči je obrovský. Přeci jen se jedná o hlavní zdroj výživy těla, které se připravuje na početí nové bytosti. Ve stravě ženy, která se připravuje na těhotenství je velmi důležité dbát na co největší výživnost. Co si pod výživností představit? Zejména to, aby byla strava co nejvíce bohatá na důležité mikroživiny (vitamíny a minerály), jejichž status ovlivňuje jak bezproblémovost početí, tak i následný vývoj plodu. Všichni dobře znají důležitost vitamínu B9 pro prevenci defektů neurální trubice, významné je pro ženu a její budoucí miminko však celé spektrum mikroživin, které bychom měli nejlépe co nejvíce obsáhnout v rámci stravy. Bohužel je dnešní standardní strava na takové živiny poměrně chudá a i to může být jedním z důvodů, proč má stále více párů problémy s početím.
Skutečně výživná strava by měla obsahovat kvalitní živočišné produkty jako je maso zvířat z volného chovu, vejce, vnitřnosti, vývary, spousta z takových jídel se v jídelníčcích mnoha lidí moc nevidí. Význam těchto potravin tkví právě ve vysoké výživnosti a koncentraci dobře vstřebatelných živin.
Bohatá strava na mikroživiny je klíčová pro budoucí početí a vývoj miminka. Výživná strava by měla zahrnovat kvalitní maso z volného chovu, vejce, vnitřnosti a vývary. Klíčem je vysoká koncentrace dobře vstřebatelných živin.
Často se klade důraz na to, co má dělat žena před otěhotněním. Co by však měl udělat muž ohledně stravy a dalšího kvůli svému potomkovi?
I u muže je důležité klást důraz na výživnou stravu. Je dobře prokázané, že některé nutriční deficity mohou významně ovlivnit kvalitu spermií, která je pro bezproblémové početí také nezbytná. Otec také dokonce může předávat svému potomkovi mitochondriální DNA, to je poměrně nový vědecký poznatek, který není tak dlouho známý. To v praxi znamená, že to, jak zdravé mitochondrie má otec, ovlivňuje zdraví mitochondrií u dítěte. Zdraví mitochondrií, které jsou buněčnými továrnami na energii, je velmi významně ovlivněno naším prostředím, tedy stravou, světlem a životním stylem celkově.
Kvalitní strava je neméně důležitá i u muže. Ovlivňuje nejen kvalitu spermií, ale také mitochondrií, které jsou dále předávány potomkovi.
Na které nutrienty bychom měli klást pozornost při snaze otěhotnět? Které živiny by žena rozhodně neměla vynechávat při snaze otěhotnět? A naopak, jsou potraviny, které mají negativní vliv ať již u ženy, či muže?
Velmi významným mikronutrientem, který ovlivňuje naši plodnost je zinek. Ten je důležitý jak pro muže, tak i ženy. Zinek ovlivňuje vznik nových buněk a syntézu DNA, tudíž má vliv na produkci zdravých vajíček i spermií. V mnoha studiích je nedostatek zinku spojován s problémy s otěhotněním, nebo vyšší mírou potratů. U žen zinek podporuje ovulaci a vyživuje folikuly s vajíčkem, u mužů je zásadní pro normální hladinu testosteronu a morfologii a motilitu spermií. Nejbohatším zdrojem zinku jsou ústřice.
Kromě zinku je také dobré doplňovat vitamín A, který je důležitý pro dostatečnou tvorbu steroidních hormonů v mitochondriích (jedním z důležitých steroidních hormonů je progesteron, který zajišťuje udržení těhotenství a uchycení oplozeného vajíčka). Skvělým zdrojem vitamínu A je olej z tresčích jater, játra a žloutek.
Pak jsou tu samozřejmě i ty mnohem známější mikroživiny - například B vitamíny. Ty jsou zásadní především pro správný vývoj plodu. Jejich nejlepším přirozeným zdrojem jsou vnitřnosti, pokud chcete B vitamíny doplňovat v rámci suplementů, volte ideálně doplňky přírodního původu a v methylované formě. Vitamíny skupiny B potřebují být pospolu, jelikož se vzájemně doplňují a působí synergicky.
V neposlední řadě bych také zmínila vitamín E, který se někdy označuje za vitamín plodnosti. Jedná se o významný antioxidant, který podporuje uchycení oplozeného vajíčka v děloze. U mužů vitamín E pomáhá spermie chránit před oxidativním stresem a podporuje jejich motilitu.
Negativní vliv mají samozřejmě všechny vysoce zpracované potraviny z továren, v mnoha případech i nadbytek lepku a cukru, častokrát i čistě rostlinná strava, která způsobuje mnoho nutričních deficitů.
Zinek ovlivňuje plodnost nejen ženy, ale také muže. Kromě zinku je také důležitý příjem vitamínu A, B komplexu a E komplexu. Měli bychom kontrolovat příjem vysoce zpracovaných potravin, lepku a cukru.
Strava v průběhu těhotenství
V průběhu těhotenství se můžou objevit různé chutě na zvláštní kombinace potravin. Čím to je? Má smysl tělo poslouchat a dopřát mu například kyselé okurky se zmrzlinou?
Nejčastěji se chutě spojují s nedostatky různých živin, například chuť po slaných jídlech může naznačovat potřebu doplnění sodíku a dalších elektrolytů v důsledku většího objemu krve matky. Chuť po konkrétních jídlech může naznačovat potřebu doplnění živin, na které je daná potravina bohatá. Ideální je však vždy volit potraviny v té nejlepší kvalitě, pokud tak máme někdy potřebu sáhnout po zmrzlině, je lepší si doma vyrobit vlastní z kvalitních surovin, která nás zasytí a vyživí mnohem lépe, než zmrzlina z obchodu, která je často přeslazená a naše chutě naopak ještě zesílí.
Při poslouchání svých těhotenských chutí se snažte vybírat kvalitní potraviny a dbát na domácí stravu.
Existují nějaké potraviny či konkrétní nutrienty, kterým by se měla těhotná žena vyloženě vyhýbat? Proč?
Vyhýbat by se měla především těm potravinám, které jí nedělají dobře a které nejsou výživné - především již zmíněným vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, které nesvědčí zdraví nikoho, natož ženy v očekávání. Často se uvádí, že by se žena měla vyhnout i vitamínu A a v důsledku toho i potravině, která je na vitamín A nejbohatší - játrům. Nicméně studie, ze kterých tato doporučení vychází mluví o užívání syntetické formy vitamínu A, defekty u dětí, jejichž matky během těhotenství konzumovaly játra nejsou známy. Samozřejmě by se žena měla vyhýbat alkoholu.
V těhotenství by se žena měla vyhýbat vysoce průmyslově zpracovaným potravinám. Studie popisující škodlivost přemíry vit. A jsou založeny na syntetické formě. Problémy s užívním přirozeného vitamínu A (jater) nejsou známy.
Velmi často se stává, že je příjem potravy u těhotné ženy velmi omezený díky nechutenství a zvracení. Co může žena dělat v této situaci? Jsou pro ní vhodné nějaké typy potravinových doplňků?
Spekulací o důvodech, proč dochází k nevolnostem během těhotenství je poměrně mnoho. Častokrát se ve spojitosti s těhotenskými nevolnostmi mluví o příčinách jako jsou hormonální změny, nebo nedostatky některých mikroživin, nejčastěji se hovoří o vitamínu B6 a zinku. Jejich suplementace může být pro ženy nápomocná, bohužel se však nedá říci, že by se jednalo o zázračné řešení, které pomůže každé ženě. V některých případech se doporučuje i mátový a zázvorový čaj pro zklidnění žaludku, ale ani ty nejsou dobře snášeny všemi ženami. Nicméně určitě může být v takovém období vhodné jíst vícekrát denně, aby se zvýšila šance na dostatečné vyživení matky i potomka.
Důvod vzniku těhotenských nevolností není přesně znám. Jedna z teorií navrhuje doplnění zinku a vit. B6. Pro zklidnění žaludku může pomoci mátový či zázvorový čaj.
Existují nějaké mýty ohledně (ne) doporučených nutrientů, které jsou přežitkem, ale stále jsou v našem lékařství zakořeněny?
Tím nejzásadnějším doporučením, které se stále často opakuje je tvrzení o nebezpečnosti užívání vitamínu A během těhotenství. Jak jsem ale zmínila již výše, tato tvrzení vycházejí ze studie, která našla korelaci mezi suplementací syntetického vitamínu A a mírně zvýšenou mírou defektů u novorozeňat. Samozřejmě, že pokud doplňujeme mikroživiny, měly by ideálně být v přirozené formě z nějaké potraviny, kde se přirozeně vyskytují, žádná mikroživina se totiž v přírodě nevyskytuje sama o sobě, funguje synergicky s dalšími, se kterými potřebuje být v rovnováze. Pokud budeme přijímat vitamín A z jater, šance, že bychom se jím v takové formě předávkovali je skutečně velmi nízká, naopak se v játrech vyskytuje mnoho dalších živin, které jsou pro nastávající matku důležité - nejlépe vstřebatelné železo, měď, zinek, vitamín B12 a další.
Vitamín A není demon :). Je důležité jej doplňovat v průběhu těhotenství, ale výhradně z přirozených zdrojů, kde synergicky spolupracuje s dalšími živinami.
Jaký význam má vitamín A pro vývoj miminka?
Vitamín A se vyskytuje pouze v živočišných zdrojích, to je také důvodem proto, proč jsou tyto potraviny v jídelníčku obrovsky důležité. V mnoha tradičních kulturách ženy často konzumovaly játra, vejce, nebo máslo, potraviny bohaté na vitamín A proto, aby měly co nejzdravější potomky. Význam vitamínu A při vývoji dítěte tkví zejména v jeho vlivu na diferenciaci buněk, významně napomáhá správnému vývoji orgánů v těle. Dle výzkumů i mírnější deficit tohoto vitamínu dokáže ovlivnit vývoj centrální nervové soustavy, zraku a vnitřního ucha. Nedostatek vitamínu A v těhotenství může ovlivnit i vývoj jater, ledvin a plic u plodu. Přirozená forma vitamínu A by tak rozhodně neměla být těhotných ženám démonizovaná, ale naopak by se měla podporovat konzumace jater v těhotenství (samozřejmě ve střídmé míře).
Celý vitamín A se vyskytuje pouze v živočišných zdrojích. Má výzmnamný vliv na vývoj dítěte a jeho orgánů.
Strava po porodu a v šestinedělí
Porod je velmi náročný proces sám o sobě, který mnohdy trvá několik desítek hodin. Žena je často velmi vyčerpaná, jak si v tuto situaci může pomoci? Mně osobně se velmi osvědčil tzv. koktejl pro koktejl pro podporu nadledvinek, který zajistí tělu potřebnou dávku minerálů. Máte také nějaký svůj trumf nebo nakopávač, chcete-li, který ženě dodá potřebnou energii a sílu?
Adrenální koktejl je za mě skvělá volba! Dodá ženě potřebné živiny, které v tomto náročném procesu, který je pro tělo stresující, mnohem rychleji spotřebovává. Kromě toho může být vhodná i kokosová voda, která je také velmi bohatá na elektrolyty, především draslík. Pokud sežene na trhu i kvalitní komplex elektrolytů, může se hodit i ten, případně může sáhnout i po vašich minerálních kapičkách. Pokud má žena chuť na teplejší nápoj, může jí partner poskytnout i výživný vývar.
Koktejl pro podporu nadledvinek a vývar jsou skvělé zdroje elektrolytů a energie.
Odkazy s alternativou ve formě suplementu
Pokud chcete doplnit svůj jídelníček kvalitními suplementy s žívinami zmíněmými v článku, nalezdnete jej zde:
bio grass fed hovězí játra, bio grass fed směs orgánů pro ženu (těhotenství a plodnost)
Blog - Koktejl pro podporu nadledvinek