Vše, co potřebujete vědět o biotinu.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Čt: 7:30h-15h
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. MiniBlog
  4. Vše, co potřebujete vědět o biotinu
17.02.2023
MiniBlog

Vše, co potřebujete vědět o biotinu

Biotin - Vitamín H - Vitamín B7

Terrapotheka - vitamín B7 biotin

 

Zdravotní tvrzení, aneb co dělá biotin

  • Biotin zajišťuje uvolňování a spotřebu energie v těle.
  • Biotin přispívá k normálnímu metabolismu makroživin, tedy sacharidů, tuků a bílkovin, které jsou základní složky naší potravy.
  • Biotin udržuje normální psychickou činnost, zahrnující schopnost koncentrace, učení, paměti a myšlení. 
  • Biotin přispívá k normální činnosti nervové soustavy, která ovládá činnost všech orgánů v těle.
  • Biotin se podílí na uchování zdraví vlasů.
  • Biotin napomáhá uchovat zdravé sliznice.
  • Pomáhá udržovat naši pokožku zdravou.

Terrapotheka - vitamín krásy

Jaké funkce má vitamín B7 (biotin)?

Jednou ze super schopností biotinu je práce s mastnými kyselinami. Kromě toho, že je umí celé postavit z jednotlivých částí tuku, přestavuje také krátké řetězce (rostlinného původu) na dlouhé (živočišný původ). Toto je důležité především ve chvíli, kdy doplňujete omega-3 mastné kyselinyrostlinného původu, protože tělo je potřebuje přestavit zpět právě na ty dlouhé. Proto, pokud je vaší volbou suplementace rostlinného zdroje mastných kyselin, je vhodné mít pod kontrolou stabilní příjem biotinu. 

Co způsobuje nedostatek biotinu?

Nedostatek biotinu není výrazně častý. Můžeme se s ním setkat především u lidí, kteří mají alergii  na vejce a současně nedodržují pestrý jídelníček. Vyšší spotřebu biotinu mají také těhotné a kojící ženy. 

Mezi příznaky nedostatku biotinu patří zánětlivá onemocnění pokožky a očí, deprese, celková psychická a fyzická slabost a neprospívání.

Terrapotheka seborea

Jak vzniká nedostatek biotinu?

Ačkoliv je vitamín B7 dobře dostupný v běžné stravě, existují poměrně běžné situace, kterými si jeho příjem komplikujeme. Vnik nedostatku se vyskytuje se především u lidí, které dlouhodobě požívají syrová vejce a zároveň nemají další bohatý zdroj biotinu. Vaječný bílek obsahuje protein avidin, který naváže biotin na sebe a zamezí jeho vstřebání. Tento protein lze narušit vařením. Čím více je bílek uvařený, tím méně zbývá avidinu. Dále pak existují geneticky podmíněná onemocnění, která zabraňují metabolismu biotinu.

Obecně lepší stravitelnost vajec je při lehkém zavaření, kde nedochází k úplné eliminaci avidinu. Vhodným řešením situace je konzumace samotných žloutků nebo zařazení dalšího zdroje biotinu, který se bude podávat jindy.

V průběhu terapeutického protokolu GAPS narazíte na situaci, kdy se doporučují jíst vejce, která neprojdou varem. Vzhledem ke komplexnosti protokolu tato situace vůbec nevadí, jelikož součástí je velké množství alternativních zdrojů.

Terrapotheka - přírodní zdroj biotinu

Doporučené dávkování biotinu

RHP (denní doporučená dávka) biotinu činí 50 mikrogramů. Jelikož se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, jeho toxický potenciál je velmi nízký. Ačkoliv se biotin považuje obecně za netoxický a v některých případech je dokonce doporučován v dávkách několika desítek miligramů, avšak nedoporučujeme brát extrémní množství bez konzultace s lékařem.

 

Na co si dát pozor při doplňování biotinu?

Pokud Vás čekají krevní testy, je vhodné biotin vynechat 24 h před odběrem.

Pokud doplňujete omega-3, je vhodné brát biotin ve stejnou dobu.

 

Jaké jsou přirozené (potravinové) zdroje biotinu?

Terrapotheka - biotin zdroje z potravin

Jak již bylo zmíněno výše, biotin nalezneme ve žloutcích. „Šťastná vejce“, tedy vejce od slepic z volného chovu obecně obsahují více živin než z konvenčního zdroje. Pro pokrytí denní doporučené dávky nám stačí 3 žloutky s plně uvařeným bílkem. Velmi bohatým zdrojem jsou také játra. Tentokrát však vyhrávají ta kuřecí (při porci 100 g dostaneme cca 180 mikrogramů) oproti těm hovězím (40 mikrogramů). Dalšími zdroji mohou být semena a ořechy, zde nezapomínáme na jejich aktivaci. Proč je důležité je aktivovat, se dočtete zde. Příjemným zdrojem je také lahůdkové droždíTebi, které sice nemá omračující množství, za to jej lze podávat velmi jednoduše. Terrapotheka B-komplex také řadíme do tzv. food based (wholefood) produktů, tedy produktu, jehož původ je z potraviny. Tato forma je příjemným kompromisem pro zastánce výhradně přirozených zdrojů živin a jednoduchého dávkování v kapsli.


Literatura

"Odstavec předpisu 225/2008Vyhláška č. 225/2008 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin Příl.5". Eagri.Cz, 2023, https://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/ostatni/100065067.html. Accessed 13 Feb 2023.

"Health Benefits of Biotin". Www.Healthline.Com, 2023, https://www.healthline.com/health/the-benefits-of-biotin#TOC_TITLE_HDR_1. Accessed 13 Feb 2023.

"Vitamin B7 (biotin)". Www.Nzip.Cz, 2023, https://www.nzip.cz/clanek/1139-vitamin-b7-biotin. Accessed 13 Feb 2023.

" Written by WebMD Editorial Contributors. Health Benefits of Biotin". Www.Webmd.Com, 2023, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-biotin. Accessed 13 Feb 2023.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Sledujte nás na Instagramu

 

Terrapotheka

Vybíráme pro Vás ty nejlepší výrobky na trhu. Kritéria výběru jsou stejně přísná jako kritéria při výběru produktů pro naši rodinu. Nejvyšší kvalita bez diskutabilních přísad vhodná jako doplněk přísných diet a dietních protokolů.

© 2019-2021 Terrapotheka.cz, všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz